A+ R A-

Ξανθη - Πλατανιας 3-2

E-mail Εκτύπωση PDF
«Τρίποντο» για την Ξάνθη, 3-2 τον Πλατανιά
Tην ανοδική της πορεία στο πρωτάθλημα της Super League συνέχισε η Ξάνθη, παίρνοντας το τριποντο στο ματς με αντίπαλο τον Πλατανιά.
Οι Ακρίτες επιβλήθηκαν με 3-2 σκορ των Χανιωτων στα Πηγάδια, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής και ανέβηκαν προσωρινά στην έκτη θέση της βαθμολογίας.
Δύο γκολ πέτυχε ο Γέντρισεκ, στο 5΄ με πέναλτι και στο 78΄, κι ένα ο Μπαξεβανίδης στο 27΄, ενώ οι Χανιώτες μείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με πέναλτι του Ενσικουλού (80΄) και τέρμα του Πετρόπουλου (88΄).
Αν και είχε κόντρα τον πολύ δυνατό άνεμο (υπήρξε φάση που βολέ του Ζίβκοβιτς γύιρσε πίσω και κατέληξε... κόρνερ!), η Ξάνθη κατάφερε να «καθαρίσει» ουσιαστικά το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο.
Μόλις στο 6ο λεπτό ο Κίκε κέρδισε πέναλτι από τον Ντικαμονά και ο Γέντρισεκ άνοιξε το σκορ.
Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν την ισοφάριση στο 26΄, ωστόσο ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε με το πόδι το σουτ του Μάλσα, και ένα λεπτό αργότερα ο Μπαξεβανίδης βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και με σουτ διπλασίασε τα τέρματα των «ακριτών».
Ο Ζίβκοβιτς έκανε άλλη μία σπουδαία απόκρουση στο 29΄, σε προσπάθεια του Δημούτσου, και οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους 2-0 στο «δύσκολο» α΄ ημίχρονο, το οποίο πάντως έκλεισε με τον -κατά τα φαινόμενα σοβαρό- τραυματισμό του Λουσέρο στο γόνατο.
Παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών του, ο Πλατανιάς δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 78΄ ο Γέντρισεκ με ωραίο τελείωμα μετά από βολέ του Ζίβκοβιτς φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη.
Εντούτοις, το πέναλτι που κέρδισε και αξιοποίησε ο Ενσικουλού στο 80΄ και το παρθενικό γκολ του Πετρόπουλου με τη νέα του ομάδα, στο 88΄, μετέτρεψαν σε... θρίλερ τα τελευταία λεπτά.
Η Ξάνθη τελικά κράτησε και πανηγύρισε μόλις τη δεύτερη φετινή νίκη της στα Πηγάδια, ενώ η κρητική ομάδα γνώρισε τη 12η συνεχόμενη ήττα της και πλέον έχει πολύ δύσκολο έργο για να μείνει στην κατηγορία.
Κίτρινες: Λισγάρας, Μπαξεβανίδης
ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (61΄ Φασίδης), Τριάδης, Λουσέρο (46΄ Καμαρά), Μεχία, Κίκε (83΄ Σιλά), Φλίσκας, Γέντρισεκ, Λισγάρας, Κασάδο
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μάνουελ Ρόκα): Κλιάιτς, Βάντερσον, Ντουάλα (68΄ Γκρζέλτσακ), Πετρόπουλος, Καρυπίδης, Κοροβέσης, Δημούτσος, Ουές (68΄ Παπανικολάου), Μάλσα, Ντικαμονά, Ενσικουλού