Τίτλοι Ειδήσεων
A+ R A-

Ξάνθη - Πανιώνιος 2-0

E-mail Εκτύπωση PDF
Κόντρα στον απροετοίμαστο Πανιώνιο, που δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι, ο Έρικ Γέντρισεκ με δύο γκολ οδήγησε την Ξάνθη στην πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα (2-0).
Το πρώτο τρίποντο στο γήπεδό τους πήραν οι Ακρίτες κόντρα στους «κυανέρυθρους», που φάνηκαν μάλλον επηρεασμένοι από την διακοπή και έκαναν άλλη μια μέτρια εμφάνιση φέτος.
Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, αλλά αντίθετα αρκετά νεύρα από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα ο Αρετόπουλος να δείξει μπόλικες κίτρινες κάρτες και τον Πανιώνιο να τελειώνει την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Οικονόμου με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Δύο καλές στιγμές είχαμε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με πρωταγωνιστές τους φιλοξενούμενους, η τρίτη, ωστόσο, ήταν… φαρμακερή για τον Πανιώνιο, καθώς η Ξάνθη άνοιξε το σκορ.
Στο 6ο λεπτό, ο Σπιριντόνοβιτς είδε τον Ζίβκοβιτς εκτός εστίας και προσπάθησε να τον αιφνιδιάσει με σουτ πίσω από τη γραμμή του κέντρου, το οποίο κατέληξε άουτ. Ήταν καλή η έμπνευση του Αυστριακού, αλλά υστέρησε η εκτέλεση. Στο 20ο λεπτό, ο Χατζισαφί έδωσε στον Λάμπρου, αυτός ελίχθηκε ανενόχλητος έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Ζίβκοβιτς απομάκρυνε.
Τρία λεπτά αργότερα, ο Λουσέρο άφησε με πολύ έξυπνο τρόπο την μπάλα στον Γέντρισεκ, αυτός με ωραία κίνηση έβαλε την πλάτη και πέρασε τον Οικονόμου, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ για το 1-0.
Οι «κυανέρυθροι» είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας (υπέρ τους 71% - 29% στο μισάωρο), αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί σε ένα παιχνίδι το οποίο ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχε λίγες φάσεις, αρκετή ένταση και μπόλικο… ξύλο!
Από την άλλη, οι γηπεδούχοι δεν κλείστηκαν και έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ στο 36’ όταν Λουσέρο και Γέντρισεκ εκμεταλλεύτηκαν λάθος του Οικονόμου, ο Σλοβάκος βγήκε τετ α τετ, αλλά ο Κότνικ αυτή τη φορά τον νίκησε.
Στο ημίχρονο ο Γρηγορίου αντικατέστησε τον Μασούντ, ο οποίος είχε μια κίτρινη κάρτα και… φλέρταρε διαρκώς με τη δεύτερη καθώς τα μαρκαρίσματά του ήταν αρκετά δυνατά.
Στο 49ο λεπτό, ο Ντε Λούκας μπήκε στην περιοχή, δεν έκανε το σουτ, αλλά προτίμησε να δώσει στον Ρότσε, ωστόσο ο Κροάτης δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ χαραμίζοντας την προσπάθεια του συμπαίκτη του.
Στο 51' ο Βλάχος έκανε το γύρισμα, ο Σπιριντόνοβιτς αμαρκάριστος «έπιασε» αέρα και στη συνέχεια ο Σαραμαντάς από τα αριστερά έκανε το σουτ, το οποίο δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Ζίβκοβιτς.
Η Ξάνθη άφηνε αρκετούς κενούς χώρους, αλλά οι παίκτες του Πανιωνίου έδειχναν να παθαίνουν… μπλακ άουτ όταν πατούσαν περιοχή. Αφού οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, το… πλήρωσαν στο 65ο λεπτό όταν Λουσέρο και Γέντρισεκ συνδυάστηκαν και πάλι άψογα, ο Αργεντινός έβγαλε εξαιρετική πάσα, ο Σλοβάκος πλάσαρε ωραία και έκανε το 2-0.
Ουδεμία αξιόλογη φάση έγινε στο τελευταίο 25λεπτο του αγώνα, το σουτ του Ταπόκο στο 82' πέρασε κόρνερ και το τελικό 2-0 ήταν δίκαιο βάσει της εικόνας των δύο ομάδων.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Κασάδο, Μεχία, Ντε Λούκας, Λουσέρο (85΄Μελιόπουλος), Μπρίτο (14’ Ρότσε), Κίκε (78’ Ορφανίδης), Γέντρισεκ.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχο, Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σαββίδης, Μασούντ (46’ Σαραμαντάς), Λάμπρου (76’ Ταπόκο), Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (68’ Γλυνός).