A+ R A-

Europa League: ΑΕΚ- Μίλαν (0-0)

E-mail Εκτύπωση PDF
Την κατάσταση στα χέρια της σε ό,τι αφορά την πρόκριση στους «32» του Europa League.
Η Ένωση μετά από 14 βράδια κατάφερε να πάρει δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα από την Μίλαν (0-0, όπως στο «σαν Σίρο»), παρέμεινε στην 2η θέση του 4ου ομίλου, όντας αήττητη (μία νίκη και 3 ισοπαλίες) και μετά το εμφατικό 4-1 της Αούστρια επί της Ριέκα έχει την ευκαιρία εάν επικρατήσει στις 23/11 των Κροατών στο ΟΑΚΑ να «κλειδώσει» την πρόκριση, ανάλογα και με το τι θα έχει γίνει στο άλλο ματς της Μίλαν με τους Αυστριακούς.
Με 3-5-2 παρατάχθηκαν και οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, με την ίδια ακριβώς τακτική και το αποτέλεσμα ακριβώς παρόμοιο: ούτε μία ευκαιρία στα πρώτα 45 λεπτά,  πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή, με το 0-0 να αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του ματς.
Τακτικά η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική, καθώς δεν επέτρεψε στους «ροσονέρι» να αναπτυχθούν όπως θα ήθελαν, ο Χιμένεθ κατάφερε να «μπλοκάρει» όλα τα ατού των φιλοξενούμενων, η ομάδα δούλεψε άριστα στο μεσοαμυντικό κομμάτι, δεν κινδύνεψε καθόλου και μπήκε στ΄ αποδυτήρια με το θετικό αποτέλεσμα.
Μία φάση με τον Μπακάκη στα πρώτα λεπτά (σουτ από κοντά που απόκρουσε ο Ντοναρούμα) κι ένα φάουλ του Χριστοδουλόπουλου που βρήκε στο κεφάλι παίκτη της Μίλαν κι έφυγε κόρνερ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι στη Μίλαν που ήταν... αόρατη από τη μέση και μπροστά.
Βλέποντας ο Μοντέλα την ομάδα του να μην μπορεί να αλλάει ούτε δεύτερη πάσα, έβγαλε από το ματς τον Κρουτόνε και πέρασε τον Σούσο στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλάζοντας ταυτόχρονα και τη διάταξη της ομάδας του σε 4-4-2.
Η Μίλαν έγινε πιο επιθετική, ανέλαβε γρήγορα τα ηνία του αγώνα και άρχισε να πιέζει την Ένωση. Στα πρώτα 15 λεπτά οι Ιταλοί έχασαν δύο τεράστιες ευκαιρίες για να προηγηθούν, αρχικά με το πλασέ του Ρομανιόλι από πολύ κοντά που απόκρουσε ο Ανέστης και στη συνέχεια με το δοκάρι του Μοντολίβο στο τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ.
Μετά το 60΄ η ΑΕΚ ισορρόπησε και άρχισε να βγαίνει με καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, χωρίς, ωστόσο, να είναι καθόλου απειλητική για την εστία του Ντοναρούμα. Το ματς τελείωσε όπως ακριβώς άρχισε με κακό ρυθμό εκατέρωθεν και τους παίκτες να δείχνουν απόλυτα ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ: Ανέστης, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Γκάλο, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπακασέτας (66’ Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (60’ Λιβάγια), Αραούχο (79’ Γιακουμάκης)
Μίλαν (Βιντσέντσο Μοντέλα: Ντοναρούμα, Μουσάκιο, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Μπορίνι, Ροντρίγκες, Μοντολίβο, Λοκατέλι (67’ Κεσί), Τσαλχάνογλου, Κουτρόνε (46’ Σούσο), Αντρέ Σίλβα